İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6
Av. Ozan Karasay

Av. Ozan Karasay

Mail: [email protected]

YENİ YARGI PAKETİYLE ARTIK EV EŞYALARI HACZEDİLEMEYECEK

Yeni Yargı Paketi dediğimiz bir dizi değişikliğin yer aldığı yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı Adalet Komisyonu’na 09.03.2023 tarihinde sunuldu. Henüz yasalaşmadı fakat tasarı kabul edilirse önemli değişikliklere yol açacak gibi görünüyor. Öncelikle yeni yargı paketi çat kapı haciz uygulamasını kaldırmayı amaçlayarak başlıyor. Şöyle ki Konutlarda yapılacak hacizler bakımından; icra müdürünün verdiği haciz kararının ancak "hakim onayından geçtikten sonra" yerine getirilebilmesi sağlanacak. Yani İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi kararı olmadan konutlarda haciz işlemi artık yapılamayacak. Üstelik artık ailenin ortak kullanımına ait eşyalar ile aile kullanımına özgü veya ibadet eşyaları da hacze caiz olmayan mallar arasında yer alacak. Örneğin buzdolabı, fırın, televizyon, çamaşır makinesi, koltuk, dolap vs. gibi tüm ev eşyaları artık haczedilemeyecek. Para, kıymetli maden veya antika gibi değerli şeyler dışında haciz yapılamayacak. Aynı zamanda taşkın haciz yapılması yasaklanacak. Şöyle ki borç 10 bin TL ise 10 bin TL’lik eşya haczedilebilecek 20 bin TL’lik değil.

Sentetik uyuşturucu ve uyarıcı maddelerin topluma ve bireylere verdiği zararların önüne geçilmesi, bu maddelerin imal ve ticareti suçuyla daha etkin mücadele edilmesi amacıyla sentetik katinon ve türevleri, sentetik opioid ve türevleri ile amfetamin ve türevlerinin imal ve ticareti suçuna ilişkin ceza, yarı oranında artırılıyor. Ayrıca mevcut ceza infaz kurumlarının bir bölümü uyuşturucu suçlarından hüküm giyenler için tedavi ve rehabilitasyon merkezine dönüştürülecek ve uyuşturucu suçlarından hüküm giyipte denetimli serbestlik alanlara tedavi ve rehabilite zorunlu olacak.

Diğer bir madde de kira uyuşmazlıkları, kat mülkiyeti uyuşmazlıkları, mülkiyetin paylaştırılmasına ilişkin uyuşmazlıklar ve komşu hakkıyla ilgili uyuşmazlıklar zorunlu arabuluculuk şartına tabi olacak. İlamsız İcra’dan kaynaklı İcra Hukuk Mahkemesinde görülecek olan Kira Uyuşmazlıkları ve Tahliye Davaları ayrık olmak üzere Sulh Hukuk Mahkemelerinde görülecek olan tahliye davaları, Ortaklığın Giderilmesi Davaları zorunlu arabuluculuğa tabi olacak. Mülkiyetin devrine ve taşınmaz üzerinde sınırlı ayni hak kurulmasına ilişkin uyuşmazlıklar da ihtiyari arabuluculuk yoluyla çözülebilecek. Ticari uyuşmazlıklar bakımından arabulucu ve taraf avukatlarının imzalamış olduğu anlaşma belgeleri artık icra edilebilirlik şerhi alınmadan ilam niteliğinde belge sayılabilecek. Ticari uyuşmazlıklar harici diğer uyuşmazlıklarda ise tarafların kendisi, taraf avukatları ve arabulucunun hep birlikte imzalamış olduğu anlaşma belgeleri icra edilebilirlik şerhi aranmadan ilam niteliğinde belge olarak kabul edilebilecek.

Miktar ve Değeri 500.000,00TL’ye kadar olan tek hakimle bakılan Asliye Ticaret Mahkemesi davalarında, söz konusu değer 1.000.000,00TL’ye çıkarılacak. Yani miktar ve değeri 1.000.000,00TL’ye kadar olan Asliye Ticaret Mahkemesindeki davalara tek hakimle bakılacak. İtiraz, istinaf, temyiz gibi kanun yollarına başvuru süreleri artık tekdüze hale getirilerek 14 güne sabitlenecek.

Ülkemizin en önemli sorunlarından biri olan göçmenler ve göçmen kaçakçıları ile ilgili olarak da göçmen kaçakçılığıyla etkin mücadele ve caydırıcılığı sağlamak amacıyla suçun cezasının alt sınırı 3 yıldan 5 yıla çıkarılacak ve göçmen kaçakçılığı suçu nedeniyle el konulan milli savunma veya iç güvenlik hizmetleriyle doğrudan ilgili silah, mühimmat, araç ve gereç ile sarf malzemesinin Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı veya Sahil Güvenlik Komutanlığına tahsis edilebilmesine imkân sağlanmaktadır. Aynı zamanda idarenin (Valiliğin) yurt içinde kalmasını tehlikeli gördüğü yabancıların sınır dışı edilmesini sağlamak bakımından karar alabilmesine imkan tanınacak.

Yargı Paketiyle avukatları da ilgilendiren maddeler yer alıyor. Örneğin avukatların büro kurma giderlerine kredi ve finans kuruluşları ile kredi veren kamu kurum ve kuruluşlarınca uygun şartlarda finansman desteği sağlanacak. Mesleğin ilk beş yılında olan avukatlardan baro aidatı alınmayacak.

Komisyona sunulan yeni Yargı Paketini sizler için derledim. Ancak mecliste henüz kabul edilmediğini fakat kabul edilmesinin muhtemel olduğunu da sizlere hatırlatmak isterim. Saygılarımla.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar