Site en üst
İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6
Prof. Dr. Hamdi Temel

Prof. Dr. Hamdi Temel

Mail: [email protected]

KÖY OKULLARI İLE BİLİMCİLER TÜBİTAK SÖYLEŞİLERİNDE BULUŞUYOR

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri kapsamında Prof. Dr. Hamdi Temel tarafından Yozgat Kadışehri’ne bağlı Halıköy İmam Hatip Ortaokulu öğrencilerine “Görünmeyen tehlike mikroplastikler” adlı bilim söyleşisi yapıldı.

 Söyleşide Halıköy İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri ile tanışan Prof. Dr. Temel: TÜBİTAK’a böyle bir söyleşi ile bizleri buluşturduğundan dolayı teşekkür etti

Öğrenciler ise ilk defa bir profesör ile tanıştıklarını, sohbet ettiklerini ve heyecanlı olduklarını dile getirdiler.

Prof. Dr. Temel  TÜBİTAK Söyleşileri programlarının bir amacının da bu olduğunu dile getirerek söyleşisine başladı.

Söyleşi başlangıcında daha önce kendisi ile alakalı yayınlanan akademik videoları, üniversite öğrencileri ile hazırlamış oldukları kısa metrajlı filmi ve rap tarzı müziği göstererek öğrencilerin konuya ilgilerini çekmeye çalıştı.

Soru cevaplı geçen söyleşide burada öğrenilen her bilginin çevreleri ile paylaşılması gerektiği ve bugün ki alacakları bilgilerin direkt kendi sağlıklarını ilgilendirdiğini söyleyen Temel;

Aslında köyde yaşamanın bir şans olduğunu çünkü yediklerinin ve içtiklerinin daha doğal olduğunu belirtti.

Evlerde turşu, peynir ya da salça yaparken plastiklerin değil cam kavanozların tercih edilmesi gerektiğine vurgu yaparak plastiklerin kullanımında plastik ile içindekilerin etkileştiğini ve çözünmeler gerçekleştiğini böylece de mikroplastiklerin oluştuğunu dile geitrdi.

Mikroplastiklerin artık anne karnındaki bebekleri bile etkilediği, kutuplarda ve havalarda dolaştığı bilgilerini veren Temel son yapılan çalışmalarda beyin zarından bile geçebildiği verilerine açıklık getirdi. Buda ileride çok daha büyük hastalıkların oluşacağına bir delil olabilir diye bilgileri ekledi.

Artık plastik kaplı ürünleri yerken ya da içerken daha dikkatli olunacağı sözünü alan Temel sağlığımız giderse artık hayatta hiç birşeyin öneminin kalamayacağını sözlerine ekledi.

Sayın Temel konuşmasının sonunda başta TÜBİTAK olmak üzere, Halıköy İmam Hatip Ortaokulu müdürü Hamza KARATAŞ ve  tüm okuldaki öğretmenlere teşekkür ederek söyleşisini tamamladı.

Halıköy İmam Hatip Ortaokulu müdürü Hamza KARATAŞ ise söyleşi gerçekleştiren Prof. Dr. Hamdi Temel’e teşekkür ederek TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Teşekkür Belgesini takdimini yaptı.

Öğrenciler ve öğretmenler ile günün anısına toplu fotoğraflar çekilerek söyleşi tamamlandı.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar