İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6
Kerem Kurtdereli

Kerem Kurtdereli

Mail: [email protected]

CEHAPELİLER AMERİKANCI MI?

Tekirdağ'da Namık Kemal Üniversitesi'nde düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunda, aralarında NBA'da oynayan basketbolcu Enes Kanter'in babası Prof. Dr. Mehmet Kanter'in de bulunduğu 37 şüpheli arasında MetroPOLL Araştırma’nın sahibi Özer Sencar da vardı.

FETÖ devlet kurumlarında etkin olduğu dönemde AK Parti destekçisi olarak ekranlarda boy gösteren MetroPOLL Araştırma’nın sahibi, başarısız 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında sıkı bir muhalife dönüştü!

* * *

MetroPOLL Araştırma 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerine giden süreçte de “muhalif” tutumunu sürdürdü ve “sabah-öğle-akşam” mesailerinde 6’lı Masa’nın kazandığını, Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı seçileceğini ilan etti, sürekli.

Örneğin; 11 Mart’ta Kılıçdaroğlu % 51,5 ile Erdoğan’ın önündeydi!

Örneğin; 1 Nisan’da Kılıçdaroğlu % 46,9 ile Erdoğan’ın önündeydi!

Örneğin; 9 Mayıs’ta Kılıçdaroğlu % 49,1 ile Erdoğan’ın önündeydi!

İlginçtir; MetroPOLL Araştırma 14 Mayıs’tan sonra anket sonucu açıklamadı.

Neden?

Maksat hâsıl olmuş muydu?

* * *

CHP Genel Merkezi’nde, anket sonuçlarını medyadan okuyan seçmenin oy tercihinde değişikliğie gidebileceği gibi, dünyanın en şapşal fikrine inanan olmuş muydu?

Seçim harcamalarının detaylarının açıklanmayışı yüzünden bu sorunun doğruya en yakın cevabını bulmakta zorlanıyoruz.

Ancak, bazı medya organlarında yayınlanan kimi haberleri bir araya getirirsek, 6 anket şirketinin CHP’ye, 6 şirketin İYİ Parti’ye ve ayrıca 5 şirketin de yine 6’lı Masa’yı oluşturan diğer partilere çalıştığı ortaya çıkıyor!

Bu şirketlerin, en azından seçim sonucuna bakarak işlerini hakkıyla yerine getiremediklerini söyleyebiliriz.

* * * 

Ben bir adım daha ileri giderek, bu şirketlerin finanse edildikleri partinin doğru kararlar alabilmesi için gerçekçi saha çalışmaları yapmak yerine, söz konusu partileri anketlerde sözde başarılı göstererek ahlakî bir erozyona delil olduklarını söyleyeceğim.

Bir siyasi partinin araştırma şirketinden beklentisi öncelikle politikalarının toplumda karşılığını ölçmek olabilir. Bu verilere göre, siyasi parti çalışmalarını hedefe uygun hale getirebilir.

Ancak, gördüğümüz sonuç, araştırma şirketlerinin parti genel merkezlerinin hoşuna gidecek her türlü manipülatif veri akışına hazır ve razı olduklarıdır.

Bu durum, bu şirketlerin güvenirliğine büyük gölge düşürmekle birlikte, asıl soru şudur; araştırma şirketleri neden toplumda algı yaratmaya yönelik çalışmalara yoğunlaşıyorlar?

Bu sorunun cevabını bulmayan seçmenin üzerinden palan da eksik olmayacaktır, uyarmış olayım!

CEHAPELİLER AMERİKANCI MI?

Biliyorum, lâfı uzattım. Ama, gerekliydi. Çünkü, şimdi anlatacaklarım da seçimlerde yaşadıklarımızdan pek farklı değil.

Baş aktör, yine şu Tekirdağ’da FETÖ soruşturması kapmasında gözaltına alınıp salıverilen Özer Sencar’ın sahibi olduğu MetroPOLL Araştırma!

MetroPOLL Araştırma, toplumsal eğilimleri ölçmek için bir gereklilik duymuş olmalı ki, yurttaşlarımızın ne kadar ABD/AB’ye veya Rusya/Çin ekseninde dış politikaya onay verdiklerini “ölçmüş”!

Şu tesadüfe bakın ki, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları % 46,9 oranında ABD/AB ekseninde, % 35,5 oranında ise Rusya/Çin ekseninde dış politika yapılmasını arzuluyormuş!

* * *

Şimdi, daha da ilginç bir veri paylaşımına dikkatinizi çekeceğim:

Sorulara cevap verenler içerisinde yer alan;

CHP: % 53,0,

İYİ Parti: % 55,9,

HDP/YSP: % 74,2,

Zafer Partisi: % 70,6,

TİP: % 52,0

oranında ABD/AB ekseninde bir dış politika istiyor!

* * *

Cumhur İttifakı bileşenlerinden dış ilişkilerde ABD/AB eksenine öncelik verilmelidir diyenlerin oranları ise şöyle:

AK Parti: % 37,8,

MHP: % 35,4,

YRP: 26,2

* * *

Şimdi, soru şu: CHP’nin tonla para ödediği bir araştırma şirketi, “Türkiye’de dış ilişkilerde ABD/AB eksenine öncelik verilmelidir” kanaatinin başta CHP olmak üzere, muhalefet partilerine oy veren seçmenin tercihi, “Rusya/Çin eksenine öncelik verelim diyen seçmenin ise iktidara oy veren kitlenin tercihi olduğunu ortaya çıkarırsa, bizim nasıl yorum yapmamız gerekir?

Buyrun, çok sayın ve de hürmetli cehape seçmeni, söz sizin!

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar