İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6

Pandemi cezalarının iadesi başladı!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Pandemi cezalarının iadesi başladı!
Abone ol
Koronavirüs salgının yayılmaması için alınan tedbirlere uymayanlara para cezası kesilmişti. İdari yaptırımlar kapsamında tahsil edilen bu para cezaları vatandaşa iade edilecek.

Koronavirüs salgının yayılmaması için alınan tedbirlere uymayanlara para cezası kesilmişti. İdari yaptırımlar kapsamında tahsil edilen bu para cezaları vatandaşa iade edilecek.Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne verilecek başvuru formu Resmi Gazete'de yayımlanırken; başvuru için son tarih olarak 31 Aralık 2024 belirlendi.

Koronavirüs pandemisi döneminde kesilen para cezalarının iadesi başladı. Ödenen cezalar, tahsilatı yapan idari birime 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılacak başvurunun ardından iade edilecek. Toplam iade tutarı ise 309 milyon lirayı bulacak.

Pandemi döneminde maske zorunluluğu ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle kesilen para cezalarına yapılan itirazlar, Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından 5 Nisan 2023 tarihinde karara bağlanmıştı.


Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yayımlanan tebliğ ile koronavirüs salgının ilk kez görüldüğü 11 Mart 2020 tarihinden 9 Kasım 2022 tarihine kadar geçen dönemde, tahsil edilen cezalardan vazgeçildiği bildirildi.


Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne verilecek başvuru formu Resmi Gazete ekinde yer aldı.

Kesilen para cezaları, 31 Aralık 2024 tarihine kadar yapılacak başvurunun ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı'nca belirlenecek usul ve esaslara göre iade edilecek.

Başvurular ve ödemeler nasıl yapılacak?
Resmi Gazete'de yayımlanan başvuru dilekçesi doldurulduktan sonra, varsa idari yaptırım karar tutanağı ile ödeme belgesinin birer örneğinin dilekçeye eklenerek 31 Aralık 2024 tarihine kadar ödemenin yapıldığı idari birime başvurulması gerekiyor. 

Başvurular, ödemenin vergi dairesine veya vergi dairesi adına banka/PTT'ye yapılmış olması halinde, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet adresi www.gib.gov.tr üzerinden yapılabileceği gibi ödemenin yapıldığı vergi dairesine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer vergi daireleri aracılığıyla yapılabilir.

Eğer ödemeler cezayı veren birime hizmet veren muhasebe birimine, malmüdürlüğüne veya defterdarlık muhasebe müdürlüğüne yapılırsa, ödemenin yapıldığı muhasebe birimine doğrudan veya posta yoluyla ya da diğer muhasebe birimleri aracılığıyla başvurular yapılabilir.

İade tutarı 309 milyon lirayı bulacak
Karara göre, 321 bin 380 kişiye pandemi döneminde kesilen cezalara ilişkin ödemeler iade edilecek. Toplam iade tutarı ise 309 milyon lirayı bulacak.

Her dört kişiden biri ceza ödedi
Pandemi sürecinde maske takmama ve sokağa çıkma yasağı gibi kuralların ihlal nedeniyle 1 milyon 388 bin 865 kişiye para cezası kesildi. Her dört kişiden biri bu kapsamda ceza ödedi.

 

1 milyon 67 bin 485 kişinin ödemediği 2,7 milyar liralık ceza ise çıkan yasa çerçevesinde silindi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Vergi Dairesi Müdürlüğü'ne verilecek başvuru formu Resmi Gazete ekinde şöyle yer aldı:

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Süleyman Özışık hayatını kaybettiÖnceki Haber

Süleyman Özışık hayatını kaybetti

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sıcak hava uyarısıSonraki Haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan sıcak h...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar