Site en üst
İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6

Metin Tarhan: Alevilerin beklentisi anayasal eşitlik prensibine uyulmasıdır

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Metin Tarhan: Alevilerin beklentisi anayasal eşitlik prensibine uyulmasıdır
Abone ol
AK Parti MKYK Üyesi, Alevi Dernekleri Federasyonu Kurucu Başkanı Avukat Metin Tarhan, Ulusal Kanal’da canlı yayınlanan, Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlker Yücel'in sunduğu Ezber Bozan programına katıldı.

Ulusal Kanal’da canlı yayınlanan Ezber Bozan programında, Devletin Alevisi ve Devletsiz Alevi Kavramları, Alevilik İslam Dışı mı? Türkiye'de Alevilik gibi konular hakkında düşüncelerini açıklayan Metin Tarhan, İlker Yücel'in sorularına da yanıtlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bizzat davetiyle AK Parti'ye katıldığını açıklayan Metin Tarhan, AK Parti'de Alevilerin haklardan faydalanması amacıyla çalışmalar yürüttüğünü belirtti.

ALEVİLERİN DEVLETLE BİR SORUNU YOK!

Alevi Dernekleri Federasyonu kurulurken, Alevilerin geleneksel inanç ve kültürünü yaşatma, taleplerini kamu sahasında dile getirme, Alevi inanç ve kültürünü geleceğe taşıma yönünde çalışmalar yürütmek olduğunu vurgulayan Tarhan, Alevilerin ezici çoğunluğunun devletle ve diğer sosyal kesimlerle herhangi bir problemi olmadığını ve laik, demokratik, sosyal hukuk devletini sahiplenir ve geliştirilmesini istediğinin altını çizdi.

Geleneksel inanç kültürünün taşıyıcısı olan dernekleri ve vakıfları kuran Alevilerin, aynı zamanda güçlü ve büyük bir Türkiye özlemini duyduğuna ve Türkiye'nin küresel bir oyuncu olmasını gerçekten istediklerine dikkati çeken Tarhan, Alevi inançlı vatandaşların talep ve beklentilerine de değindi.

ALEVİLERİN BEKLENTİSİ EŞİTLİK PRENSİBİNE UYULMASI

Alevi inançlı vatandaşların 85 milyonun haklarına saygılı olduğunu belirten AK Parti MKYK Üyesi Metin Tarhan, “kamu hizmetleri sunulurken veya kamu hizmetlerine personel alınırken, anayasamızdaki eşitlik prensibine uygun olarak davranılmasının tüm Alevilerin beklentisi olduğunu” söyledi.

Alevilerin devletin sunduğu haklardan ve imkanlardan eşit olarak faydalanmak dışında, ne devletle ve ne de toplumla herhangi bir sorunları olmadığını” ifade eden Tarhan, bu yönde yaptıkları çalışmaların da sonuç vermeye başladığını belirtti.

ALEVİLERİ KENDİ İÇİNDE ÇATIŞTIRMAK İSTİYORLAR

Alevileri kendi içinde çatıştırmayı hedefleyen, İslâm dışılık gibi tanımlamalarla kaygılarının Alevilik olmadığı ortaya çıkan, ideolojik amaçlı kurulan kimi dernek ve vakıfların da Aleviler içerisinde faaliyet yürüttüğüne dikkati çeken Tarhan, bu kuruluşların ülkemizin gelişmesini, büyümesini, güçlenmesini engellemek isteyen odakların finansıyla, desteğiyle var olduklarını belirtti.

Kadıköy gibi bir merkezde CHP-HDP benzeri sol yapıların ve marjinal grupların desteklediği bir etkinlikte ancak 1500- 2000 civarında katılım sağlayabildiklerini söyleyen Tarhan, “bu yapıların toplumu temsil etmedikleri, açıkta kaldıkları anlaşılıyor.” dedi.

AK PARTİ BELEDİYELERİ ALEVİLERE HİZMET SUNUYOR

AK Parti MKYK Üyesi Metin Tarhan, “AK Partili belediyeler tarafından, Alevilerin pratik ihtiyaçları, saha ihtiyaçları, cemevi yeri tahsisi, cemevi yapımında yardımcı olmak şeklinde, temizliği sterilizasyonu gibi hizmetler üstleniliyor.” dedi.

AK Parti’nin Alevilere yönelik çalışmalarından örnekler veren Tarhan şöyle konuştu:

AK Parti devlet ile Alevilerin ilişkilerini düzeltmek amacıyla yola koyuldu. Devlet bakanlığı düzeyinde bir ilişki geliştirilerek Alevi çalıştayları başlatıldı. Bu çalıştaylarla Aleviler ilk kez devletle müzakere ve istişare çalışmalarına katılıyorlar. Çalıştayların çok önemli özelliği, toplumun tüm kesimleriyle birlikte Alevilerin taleplerinin tartışılır olmasıdır. Yani toplumun ortak bir paydada buluştuğu talepler o günkü çalışmaların sonucunda bir raporla kamuoyuna deklare edildi. Bu taleplerin hayata geçirilmesi için en son 8. Çalıştay’da Alevi siyasetçiler de katıldı. Mehmet Moğoltay, Seyfi Oktay gibi siyasetçilerin de katılığı, tüm Alevi kuruluşların da katıldığı bu çalıştayda bir hukuk komisyonu kuruldu. Hukuk komisyonu başkanlığına seçildim. Alevilerin taleplerin hukuksal statüde nasıl karşılanacağına ilişkin bir raporda orada düzenlendi.

ÇALIŞTAY RAPORUNUN TESPİTLERİ

2010 yılında açıklanan sonuç raporundan örnekler veren AK Parti MKYK Üyesi Metin Tarhan şunları söyledi:

Bunlardan birincisi cemevlerine hukuki bir statü tanınmasıydı. İkincisi dedelerin maaş ve özlük haklarının karşılanmasıydı. Üçüncüsü Sivas’ta katliamın olduğu otelin müze veya anıt müze şeklinde bir formata bürünmesi vardı. Aleviliğin tanıtılması, öğretilmesi amacıyla Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde Aleviliğin okutulması maddesi vardı. Alevilerin geleneksel dergahları olan tekkeleri olan Hacı Bektaşi Veli gibi devlet idaresinde olan geleneksel yapıların Alevi sivil toplum kuruluşlarına verilmesi şeklinde bir madde vardı. Ama çok önemli bulduğum ayrımcılığın giderilmesi ile ilgili,  yani özellikle kamu hizmetinin eşitlik prensibi içerisinde sunulmasının fiili ihlali olan kısım ayrımcılığın önlenmesinde yatıyor. Bunun iki boyutu var. İnanç hizmetleri sunumuna göre bütçeden Alevilere de pay verilmeli. İkincisi de, kamu hizmetleri yürütülürken personel istihdamında liyakat sahibi Alevilerin istihdam edilmesi şeklinde özetlenebilir.

ALEVİLERE HİZMETİ FETÖ ENGELLEDİ

Devlet içinde “paralel yapılanma” gibi unsurların, Aleviler ile devletin buluşmasını engellemek için ciddi bir çalışma yürüttüğünü belirten Tarhan,  2010 senesinde Adalet Bakanlığı'na sunulan raporun 6 yıl bekletildiğini söyledi.

2021’de AK Parti’nin Alevilerin taleplerini yeniden güdeme aldığına dikkati çeken Tarhan, “İçişleri Bakanlığı nezdinde çalışmalar yürütüldü. Yeniden saha taramaları yapıldı, ihtiyaçlar tespit edildi. Neticede 2022 senesinde Cumhurbaşkanlığı'nın kararnamesiyle Alevi -Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kuruldu.” İfadelerini kullandı.

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nın kurulmasıyla birlikte Alevilerin taleplerin hemen hemen yüzde 90'nı çözüldüğünü belirten Tarhan, devletin sahiplenerek Aleviliği yaşatmak yönünde girişimde bulunduğunu vurguladı.

ALEVİ-BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI

Bir yıl önce kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na da değinen Tarhan, şöyle konuştu:

Öncelikle Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı'nı çok iyi bilmek gerekiyor. “Ben cemevindeyim, görev yapıyorum, benim maaşımı cemevi sağlayamıyor, devlet sağlasın”, ya da “elektik-su param karşılansın” şeklinde talep edilebilir. “Ben bir vakıfım cemevi inşaa etmek istiyorum.” diyerek belediyeye başvurulabilir. Plan yaparken “şu alanda bana cemevi yeri tahsis et” denilebilir. Bu çok önemli yasal düzenlemeler meclisten geçti, bütçe kanunundan geçti. Hak olarak yasalaştı. Ayrıca, bu kurumda 100'ye yakın istihdam olacak. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı başlı başına bir kurumdur, destekleyici bir kurumdur.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Özdemir: Alevi ve Bektaşi vatandaşlarımızın 500 yıllık sorunlarını çözmek Cumhurbaşkanımıza nasip olmuşturÖnceki Haber

Özdemir: Alevi ve Bektaşi vatandaşlarımı...

238 bin 55 Suriyeliye yurttaşlık verilmişSonraki Haber

238 bin 55 Suriyeliye yurttaşlık verilmi...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar