Site en üst
İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6

İhsan Ünlü yazdı: Önce insan!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İhsan Ünlü yazdı: Önce insan!
Abone ol
Diyanet İşleri Başkanlığı, Başkan Müşaviri İhsan Ünlü, İslâm'ın en önemli vizyonunu kaleme aldı: Önce insan!

ÖNCE İNSAN

Kimisi “zübde-i âlem”, kimi “Allah’ın gözde kulu”, kimi “Hz. İnsan” dedi ona.

Her halükârda Allah’ın nazenin kullarına sevgiyi ve hürmeti öne çıkardı işin erbabı.

Birileri o güzel insanı “kurdu” gibi görürken, onlar o mübarek varlığı “yurdu” olarak gördü ve öyle yaklaştı.

Tarihin o güzel sayfaları “insanı yaşat ki devlet yaşasın” yaklaşımıyla süslendi; insan onuruna değer veren yönetimler sergilendi.

İnsanı Allah’ın gözde kulu ve emaneti olarak gören zatları öldürmeye gelenler, onların mübarek tavırları karşısında dirilmişlerdi.

İşte tarihten bazı anekdotlar:

“Halid b. Velid, Uzzâ'yı yıkıp geri döndükten sonra Şevval ayında Peygamberimiz (asm) onu Cezîme b. Âmir kabilesini İslâm'a davet etmek üzere gönderdi. Savaşmak için gönderilmeyen Halid, Muhâcirlerden, Ensardan ve Süleym kabilesinden oluşan 350 kişilik bir birlikle Cezîme kabilesinin yurdu olan Gumeysâ'ya vardı. Cezîme kabilesi İslâm birliğini silahlı olarak karşıladılar. Halid onlardan silahlarını bırakmalarını istedi. Onlar bu emri yerine getirdiler ve "Dinimizi değiştirdik" anlamında "Sabe'nâ" dediler. Halid onların Müslüman olduklarına kanaat getirmedi. Vaktiyle İslâm düşmanlarıyla iş birliği yaptıklarını da hatırlayarak kendilerini esir aldı, askerler arasında dağıttı. Ertesi sabah da öldürülmelerini emretti. Bunun üzerine Süleymoğulları ellerindeki otuz kadar esiri öldürdüler. Fakat Ensara ve Muhâcirlere mensup askerler Halid'in bu emrini yerine getirmeyerek esirleri serbest bıraktılar.

Olayı öğrenince çok üzülen Peygamberimiz (asm), Halid'in bu davranışını doğru bulmadı ve onun yaptıklarından berî' olduğunu söyledi. Hz. Ali'yi Cezîme kabilesine göndererek öldürülenlerin tazminatlarını ödetti.

İslam’ın insanı öncelediği örneklerden biri daha:

“İslam ordusu başkomutanı Halid b. Velid, ordunun önüne çıkan ırmağı geçmek için su derinliğini ölçmek ister. Bir askere emir verir, o da suya iner ve yüzme bilmediği için boğulur. Ona emir veren başkomutan birinci derece sorumlu tutulur ve kısas kararı çıkar. Araya giren hatırlı kimseler, erin ailesine rica minnet kısas yerine kan bedelini kabul ettirirler. Böylece başkomutan canını zar zor kurtarır.”

Kanuni Sultan dönemindeki bir sefer esnasında, askerlerden birinin ahaliye ait bir bağdan geçerken kopardığı üzüme karşılık bedelini asmanın üzerine bıraktığı hikayesini hepimiz hatırlarız.

Yine Fatih Sultan döneminde cami yaptırma işinin ehil olan bir Rum mimara verilmesi, arkasından da bir hatası yüzünden onun elini kestirmesi hikayesini hepimiz biliriz. Sonunda yapılan mahkemede Sultan suçlu bulunarak cezaya çarptırılmıştır.

İlhamını Hz. Peygamberden alan ilmin kapısı Hz. Ali’nin meşhur tavsiyesi hala gözlerimizin önündedir: “İnsanları ayırma; ya din kardeşindir ya da yaratılışta eşitindir.”

Bütün bunlar da gösteriyor ki insana değer verilen, emanet ve ehliyetin liyakat ve hakkaniyetin zirvede olduğu dönemlerde İslam ülkeleri altın çağını yaşamıştır.

Ne zaman bu değerlerden uzaklaşılıp ayrımcı ve otoriter yaklaşımlarla davranılmaya başlanılmışsa yeryüzü yaşanmaz hale gelmiştir.

Ne güzel ifade ediyor insanı Aşık Daimî:

 

Kâinatın aynasıyım

Mademki ben bir insanım

Hakkın varlık deryasıyım

Mademki ben bir insanım.


İnsan hakta hak insanda

Ne ararsan var insanda

Çok marifet var insanda

Mademki ben bir insanım.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Altın kral Tutankhamun'un hazinesi İstanbul’a geliyorÖnceki Haber

Altın kral Tutankhamun'un hazinesi İstan...

FETÖ'nün gaybubet evlerine operasyon: 20 gözaltı!Sonraki Haber

FETÖ'nün gaybubet evlerine operasyon: 20...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar