İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6

Cihat Yaycı: YÖK'e FETÖMETRE verdim uygulamadılar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Cihat Yaycı: YÖK'e FETÖMETRE verdim uygulamadılar
Abone ol
Türkiye’nin en önemli bekâ ve güvenlik sorununun FETÖ olduğunu ifade eden Yaycı, ‘FETÖMETRE’nin benzerini üniversiteler için de yaptım. 2019 yılına bunu YÖK’e ilettim ama hiçbir şey yapılmadı. Anlattıklarımız resen ihbardır.’ dedi

Türkiye’nin en önemli bekâ ve güvenlik sorununun FETÖ olduğunu ifade eden Yaycı, ‘FETÖMETRE’nin benzerini üniversiteler için de yaptım. 2019 yılına bunu YÖK’e ilettim ama hiçbir şey yapılmadı. Anlattıklarımız resen ihbardır.’ dedi

Müstafi Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, üniversitelerdeki FETÖ yapılanmasının açığa çıkarılması için 2019yılında FETÖMETRE hazırlayıp YÖK’e sunduğunu ancak hiçbir işlem yapılmadığını söyledi. Türkiye'nin FETÖ'yle mücadelesine ilişkin Ulusal Kanal ekranına çıkan Tümamiral Yaycı, sınav hırsızlığıyla akademiye girildiğini ve bunun kapalı bir döngüye dönüştüğünü belirterek, bunlar tespit edilmeden FETÖ belasından kurtulmanın mümkün olmadığını ifade etti. Türkiye’nin en önemli bekâ ve güvenlik sorununun FETÖ olduğunu ifade eden Yaycı, akademideki bu yapıya sessiz kalınmasının vatana ihanet olduğunun altını çizdi.

FETÖ’nün akademiyi ve bürokrasiyi hedef aldığını, halkta taban bulmak gibi bir niyetleri olmadığını vurgulayan Yaycı, buraları ele geçirerek devletin yönetiminde söz sahibi olmak istediklerini söyledi. Bu döngünün kırılması için akademideki yapının ortaya çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Yaycı’nın anlattıklarından öne çıkanlar şöyle:

 

‘BAŞYÜCELER’DEKİ FETÖ’CÜNÜN DAMADI AKADEMİDE’

“Ben FETÖMETRE’nin benzerini üniversiteler için de yaptım. 2019 yılında bunu YÖK’e ilettim ama hiçbir şey yapılmadı. 2005-2013 yılları arasında FETÖ’nün sınav hırsızlığı nedeniyle 260 bin kişi mağdur olmuş durumda. Savcılığın iddianamesinde FETÖ’nün sınav hırsızlığıyla en az 500 bin kişiyi devlete soktu diyor. Peki bu 500 bin kişi nerede, üniversitelerde nerede? Aydınlık gazetesi Şırnak üniversitesinde bir ekibi ifşa etti. Başka bir örnek vereyim; FETÖ’nün başyüceler meclisinde ikinci adamının damadı batı illerinden bir üniversitede akademisyen. Bu adamın faaliyetleri ortadayken neden hiçbir şey yapılmıyor?”

‘YÖK, TOPU TACA ATMASIN’
“Burada yapılması gereken en önemli şey: Akademide bu yapılanmaya sessiz kalınması kesinlikle vatana ihanettir. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) FETÖ ile mücadele konusunu rektörlere bırakmış. Eğer rektörler bir şey yaparsa yapıyor. Yapmıyorsa ‘rektör bir şey yapmıyor’ diyorlar. Yetkiyi veren sensin, asil her zaman yetkilidir. Rektörler bir şey yapmıyorsa topu taca atma. Peki rektörler FETÖ iltisaklıysa ne olacak?”

‘AYDINLIK’IN HABERLERİ RESEN İHBARDIR’

“Bizim anlattıklarımız resen ihbardır. Aydınlık gazetesinin Şırnak Üniversitesiyle ilgili haberleri resen ihbardır. Bunlara sessiz kalınması suç işlenmesi demektir. Aydınlık gazetesi yazacak bunları, biz her yerde söyleyeceğiz, herkes kulağını tıkayacak ve bir işlem de yapılmayacak.”

‘HAKEMLİ DERGİLER KURDULAR’

“Akademideki FETÖ’cüler nasıl tespit edilecek? Bunun için bir sisteme ihtiyaç var. Sistem, sınav hırsızlığı üzerinden oluşturulmalıdır. Yapamıyoruz diyen varsa biz gelip seve seve yapmaya hazırız. ÖSYM sınavları baz alınmalı. Öncelikle yabancı dil sınavları arasındaki anomaliyi tespit etmeli. İlk sınavda 40 alıp ikinci sınavda 90 alınıyorsa dikkat edilmeli. Ortaöğretim başarı puanına dikkat edilmeli. Matematik puanı 60 olan adam üniversite sınavında 90 almış. Üniversitede matematik ders puanlarına bakılmalı. Ortaöğretim, üniversiteye giriş ve üniversite ders notuna bakarsanız sınav hırsızlığını yüzde 90 tespit edersiniz.
“Sonra, yüksek lisans ve doktoraya girerken hangi üniversiteye müracaat etmiş, o üniversitede FETÖ yapılanması var mıymış, üçüncü kriter tez danışmanları kimlermiş, jüri üyeleri kimlermiş, bunların FETÖ ile iltisakı var mıymış? Ve akademik makalelerine bakmak lazım. Bir insan 120 bilimsel makale yazabilir mi? FETÖ, Norveç’te, ABD’de, İngiltere’de, Belçika’da bilimsel hakemli dergiler kuruyor. FETÖ, kendi adamları adına o dergilerde, hem de kendileri hazırlayıp makale yayınlıyor.”
 

 

‘YÖK YERİNE BAĞIMSIZ KURULUŞ KURULMALI’

“Akademide FETÖ ile mücadele baştan beri yapılamamış ve başarılamamıştır. YÖK de başaramamıştır. Kuzuyu kurda teslim ederseniz bu mücadeleyi yapamazsınız. Bağımsız bir FETÖ ile mücadele kuruluşu kurulmalı ve o kuruluş vasıtasıyla bu temizlik yapılmalıdır.”


Kaynak: Aydınlık

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Abdullah Çiftçi: Ukrayna'da karizması çizilen batıdırÖnceki Haber

Abdullah Çiftçi: Ukrayna'da karizması çi...

Sabancı, sürdürülebilirlikle bağlantılı yatırımlarını 2027 sonuna kadar 5 milyar dolara ulaştıracakSonraki Haber

Sabancı, sürdürülebilirlikle bağlantılı...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar