İstanbul
DOLAR26.6901
EURO29.0946
ALTIN1668.6

2022 yılı fitre miktarı belli oldu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2022 yılı fitre miktarı belli oldu
Abone ol
Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2022 yılı fitre miktarını açıkladı.

Fitre miktarı, her sene ramazan ayı öncesinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu tarafından belirlenerek ilan ediliyor.

Bir sonraki yılın ramazan ayı başlangıcına kadar geçerli olacak fitre miktarının belirlenmesinde, mevcut sosyo-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulunduruluyor.

Belirlenen miktar, 'asgari miktar' olarak ifade edilip, sadaka-i fıtırda verilecek meblağın bir üst sınırının bulunmadığına dikkat çekiliyor. Ayrıca her bireyin, kendi hayat standardına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı fitre niyetiyle ihtiyaç sahiplerine vermesi tavsiye ediliyor.

Söz konusu meblağ, gıda ve benzeri şekilde ayni olarak verilebileceği gibi nakdi olarak da ihtiyaç sahiplerine ulaştırılabiliyor.

2022 yılı fitre miktarı ne kadar?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, 2022 yılında geçerli olacak fitre miktarını belirledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu, Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı başkanlığında yaptığı toplantıda, 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarını 40 TL olarak belirledi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca karar sonrasında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Din İşleri Yüksek Kurulumuzca 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2023 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarı, İslam dininin temel kaynaklarında zikredilen deliller ve günümüz şartlarında bir kişinin günlük gıda ihtiyacının ortalaması esas alınarak 40 (kırk) TL olarak belirlenmiştir.

Bununla birlikte her bir mükellef (fitre veren kişi) bir günlük kendi gıda harcamasına denk düşecek meblağı ya da daha fazlasını fitre/fidye olarak da verebilir. Bu miktar, nakdi olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden ayni olarak da verilebilir. Ayrıca belirlenen fitre miktarı fidye miktarıdır.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Zelenskiy: Kim bizim dostumuz, kim düşmanımız öğrenmiş oldukÖnceki Haber

Zelenskiy: Kim bizim dostumuz, kim düşma...

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan batıya savaş tepkisiSonraki Haber

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan batıya...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar